Jean-Yves Le Drian, Minister for Europe and Foreign Affairs

On 17 May 2017, President Macron appointed Mr Jean-Yves Le Drian as Minister for Europe and Foreign Affairs. He succeeds Mr Jean-Marc Ayrault.

JPEG

Biography

Jean-Yves Le Drian was born on 30 June 1947, at Lorient (Morbihan)

Ministerial positions

  • Minister for Europe and Foreign Affairs as of May 2017
  • Minister for Defense, April 2014 – May 2017
  • Minister for Defense, May 2012 – March 2014
  • Minister of State for Marine Affairs, attached to the Minister for Infrastructure, Housing, Transport and Space, 1991 - 1992

Elected positions

  • President of the Regional Council of Brittany, 2004 - 2012
  • Brittany Regional Councillor, 1998 - 2004
  • National Assembly Deputy for the Morbihan Department, 1978 – 1991 and 1997 - 2007
  • Mayor of Lorient (Morbihan), 1981 - 1998
  • Municipal Councillor in Lorient (Morbihan), 1977 - 2004

Other positions

  • President of the Conference of Peripheral Maritime Regions of Europe (CRPM) 2010
  • President of the Pays de Lorient inter-municipal community (6 municipalities), then of the Pays de Lorient District (10 municipalities) and of the Pays de Lorient Urban Community (19 municipalities), 1983 - 2004
  • Vice-president of the French Delegation to the European Committee of the Regions, 2005
  • Representative for the Regions at the Board of the European Committee of the Regions, since 2005

Career

  • Academic, since 1973
  • Honorary National Education Inspector-General, since 1993

Education

  • Holder of the Aggregation in History

Dernière modification : 22/05/2017

top of the page